Velilerin Dikkatine

KralOyun Veliler ve Pedagoglar İçin Bilgi

Sayın Veliler,
 
Sizlere bu bölümde portalımız KralOyun.com'u daha yakından tanıtarak, çocuklarınızın internet kullanımında daha güvende olmalarını, sizlerin de medya birikiminizi arttırmak amacıyla şu bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz:
 
Browsergames, Flash-Games, Casual Games
Toplumda oyun içerikli internet kullanımı oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Okul öncesi çocuklarda bile sanal dünya hızla yayılıyor. Malesef bu yayılma, nadiren büyüklerin denetiminde gerçekleşiyor. Yaşa uygun iletişim ve öğrenme yapısı oluşturabilme noktasındaki sorumluluğumuzu ciddiye alıyoruz. Bu yüzden de sizleri sorularınızla yalnız bırakmak istemiyoruz. "Çocuk ve gençlerin medyadaki yeni eğlencesi" konusunda da uzun yıllardır alanlarında tecrübe sahibi olmuş önemli ortaklarımız, Cartoon Network, Disney, SuperRTL gibi çocuklarına ve ailelere yönelik hizmetler sunabilmek için yukarıdaki ortaklarımızın tecrübelerinden yararlanabiliyoruz.
 
Aşağıdaki metinlerle sizi daha fazla bilgilendirmek ve sorularınıza, önerilerinize her zaman
info@kibagames.com (İngilizce destek) veya hilfe@spielaffe.de (Almanca destek) dan ulaşabilirsiniz.
 
Flash oyunlar ve Casual Games nedir?
İlk etapta tutkumuz! "Flash" kavramı grafik teknolojisiyle oyunların programlanmasıdır- Genelde Flash-Player her sistemde kurulmuş vaziyettedir, fakat daha sonra BURADAN indirilebilir. Software ücretsizdir. Böylece Flash-öğeleri kendi Browserinizde (örneğin: Internet Explorer, Mozilla Firefox veya Google Chrome) gösterilip, oynanabilir. Browser olarak Google Chrome'u yakından tanıtmak istiyoruz. Programı BURADAN indirebilirsiniz. Bu Browserin kullanımında da ücret söz konusu değildir.
 
“Casual Games” üst kavramı “casual” (engl.) = “zaman zaman”, “ara sıra” anlamına gelmektedir. Oyun dünyası içerisinde “ara sıra” oynanarak meşgul olunan oyunlar olarak, karmaşık kuralları okumaya gerek kalmadan basit bir tıklamayla ya da bilgisayarınızdaki oku takip ederek genç, yaşlı herkes Kraloyun.com da, 10.000 oyun başlığı (Mayıs 2013 verilerine göre) içerisinde herkes kendine uygun oyunu keşfedebilir.
 
KralOyun.com da kendimi güvende hissedebilir miyim?
Kesinlikle! Tüm KralOyun takımı içeriklerin tutarlılığına, yani yayınlanan tüm öğelerin önceden kontrol edilerek içerik bakımından incelenmesine çok büyük önem verir. Kullanıcılarımız için çocuk ve aile yapısına uygun, çocukların ve gençlerin KralOyun.com da zararlı içerikler göremeyecekleri anlamına gelir. Hem oyunların kendisinde hem de bizim tarafımızdan modere edilen ve redaksiyonel olarak gerçekleştirilen iletişimlerde, yaşa uygunluk ve saygı çerçevesi içinde, dostane bir tutum ile sosyal ve medya yeteneklerini geliştirmektedir. Bu bizim büyük bir özen ve motivasyonla yerine getirdiğimiz görevlerimiz arasındadır.
Şayet başka bilgilere gereksinim duyar veya tartışmalara katılmak isterseniz, Community-Forum'da yer alan ailelere ve öğrencilere yönelik sitemize başvurmanızı tavsiye ediyoruz. Sorularınızı destek |at| kraloyun.com adresinde yanıtlamaya hazırız.
 
KralOyun.com da veriler güvende midir?
Elbette! Ücretsiz topluluğumuz KralOyun Alem'e ("community" (eng)= Topluluk), üye olarak kendi mail adresinizle, diğer tüm bilgiler isteğe bağlı olmak koşuluyla, katılabilirsiniz. Bu bilgileri üçüncü şahıslara hiç bir şekilde aktarmayız. Kayıt sırasında takma isim kullanmanızı tavsiye ederiz, böylece kendi bulduğunuz bir isimle sizin kişisel verilerinizin tanınması engellenmiş olur. Yani çocuğunuz KralOyun.com platformunda tamamen anonim olup, güvende hareket eder.
Diğer, isteğe bağlı profil bilgileri, kullanıcılar arasında bilgi ve ilgi alanı paylaşımına yaramaktadır. Çalışanlarımız bu yüzden asla özel bilgileri sormazlar. Bu konudaki diğer sorularınız için lütfen
info@kibagames.com (İngilizce destek) veya hilfe@spielaffe.de (Almanca destek) adresine başvurunuz.
 
Bunlar ücrete tabi mi?
Hayır! Tüm oyunlar her zaman online olarak oynanabilir. KralOyun.com kendini yalnızca reklam gelirlerinden finanse eder. Bu yüzden kullanıcılarımızdan her hangi bir ücret veya bedel talep edilmez.
Topluluğumuza kayıt olmakta ücrete tabi olmayıp, bir çok macerayı ve imkanı beraberinde getirmektedir: Arkadaşlarınızla birlikte ya da onlara karşı yüksek skorlu (Highscores (eng)=Yüksek Skor) oyunlar oynayabilir, eğlenebilir, kendi profilinizi kendiniz oluşturabilirsiniz. Burada da her hangi bir ücret söz konusu değildir!
Bazı tarayıcı bazlı oyunlar (Browser Oyunları) ve sosyal oyunlar ek imkanlar sağlamakta, oyunlar için objeler ya da oyunların premium versiyonlarını satın alabilirsiniz. Örneğin evinizdeki bilgisayara yükleyebilirsiniz. Ancak bu işlemler isteğe bağlıdır, otomatik olarak gerçekleşmez, "hatayla" satın alma söz konusu olmaz. Sürekli abonelik işlemleri de mevcut değildir.
Sipariş sırasında sunucunun internet sitesinde genelde ebeveynlerin desteği olmadan yanıtlanamayacak bilgiler sorulmaz. Titiz denetimlerimiz, kötüye kullanımı ve istenmeyen alışverişleri başarılı bir şekilde engeller.
 
Çocuğumun internet kullanımına nasıl eşlik ederim?
Çocuklarınızı internet kullanırken devamlı gözlem altında tutmanız tavsiye edilir. Çocukların ve gençlerin özellikle özgürce hareket ettikleri alanları talep ederler, ebeveynler ve pedagoglar kesin yaptırımlarla veya yasaklarla tepki göstermemelidirler:
Internet kullanımını kendinize açıklatın. Internet ortamında birlikte çıkılan bilgilendirme turları çocuğunuzla güven gelişimi sağlayıp bazı problemlerin çözümünde size kolaylıklar getirecektir. Zaman konusundaki sınırlandırmanın mantıklı olup olmadığı ebeveynlerin ve eğitimcilerin değerlendirmesine bağlıdır.
 
Eğitimcilerin ve ebeveynlerin denetiminde gerçekleşen internet kullanımının yanında destekleyici bazı metot ve yöntemler hakkında bilgi vermek istiyoruz:
 
Öncelikle çocuklar için kendi özel kullanıcı hesabı açılabilir. Bu durum özellikle gençlik ve çocuk koruma özelliğine sahip bir PC yazılım da avantajlar sağlamaktadır. Bu konu ile ilgili olarak aşağıda geniş açıklamalar veya örnekler bulabilirsiniz.
 
Çocuğunuz adına açacağınız tüketici hesabı örneğin sadece tarayıcının bir kişi tarafından kullanılması gibi bir avantaj sağlar. Böylece internet kullanımı, eğer bir itirazınız olmazsa, daha sonradan da denetlenebilir.
“CTRL + H”  tuş kombinasyonlarına bastığınızda tarayıcının geçmişi ile ilgili bilgiler edinebilirsiniz. Bu işlem çocuğunuzun hangi sayfalara girdiğini kronolojik olarak ortaya çıkarır.
Eğer burada çocuğunuzun sizin rıza göstermeyeceği sayfalara girdiğini tespit ederseniz, nedensiz yasaklar koyarak tepki göstermemek gerekir. Çünkü çocuklar bu yasaklara uymayabilirler.
Örneğin çocuğunuza bir arkadaşınızın size bu siteden söz ettiğini belirterek konuyu açabilirsiniz. Burada soracağınız sorularla çocuğunuzun bu internet sitesini tanıyıp tanımadığını ve ne kadar sıklıkla kullandığını pedagojik açıdan uygun bir yöntemle öğrenebilirsiniz. Çocuğunuzun anlatımından yola çıkarak, siteyi kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgiler alırsınız, böylece çocuğunuza olası tehlikeleri anlatma fırsatınız doğar. Çocukların sebebi gösterilmeden konulan yasaklara boyun eğmezler. 
 
Bizden bir tavsiye: çocuğunuz severek ve sıkça ziyaret ettiği sayfalar sık kullanılanlar listesine alınmalı, listeye almak için ise sık kullanılanlar sembolüne basılması tavsiye edilir. 
 
Güncel internet kullanımının yanında sürekli olarak kafanızda bulundurmanız gereken bir gerçek de çocukların öğrenme hırsıyla dolu olduğu ve sürekli yeni şeyler keşfetmek isteğinde olduklarının bilinmesi gerekir. 
Bu yüzden değişik arama motorlarının keşfetmeleri fazla zaman almayabilir. Ancak bu bir riskte taşır, çünkü arama makineleri internette buldukları tüm sonuçları olduğu gibi aktarırlar. Bunlarda bir çok durumda çocuklarına uygun olan bilgiler içermez. 
Çocukların yaşlarına uygun olarak değişen konularda aydınlatılmaya ihtiyaçları vardır.  
 
Ayrıca gençlik koruma programı imkanı da mevcuttur. Bu programlar belirli bazı sitelerin ziyaret edilmesini engeller. Bu sitelerin belirlenmesinde bazı terimlerin manuel olarak verilmesi yeterlidir. Böylece çocuğunuz tarafınızdan yasaklanmayan kelimelerin bulunduğu içeriklere ulaşır. 
 
Başka sorularınız mı var?
Sorun değil! Gençlik ve veri koruma ile ilgili konularda ilginç sohbete size de davet ediyoruz. 
Genel sorularınızı, info@kibagames.com (İngilizce destek) veya hilfe@spielaffe.de (Almanca destek) adresine yöneltebilirsiniz. Sorularınıza en kısa süre içerisinde yanıt vereceğiz. 
 
 
KralOyun.com Ekibi